Do filtracji procesowej wykorzystuje się często wkłady filtracyjne. Wybrać należy taki wkład filtracyjny do cieczy, którego budowa sprosta zadaniom stawianym przed filtracją. Poniżej przedstawię główne rodzaje wkładów filtracyjnych do cieczy.
Jeśli zadaniem jest filtracja wody, np. używanej w procesie mycia owoców przeznaczonych do zakonserwowania w puszkach lub wody zasilającej linię produkcyjną, albo wody służącej do chłodzenia, można zastosować filtry sznurkowe.
Jest to wkład filtracyjny składający się z rdzenia z tworzywa sztucznego lub stalowego, na którym nawinięty jest sznur. Wkład filtracyjny przegrodę filtracyjną uzyskuje dzięki odpowiednim, skomplikowanym zwojom sznura nawiniętego na rdzeń. Sposób nawinięcia i naciągnięcia sznurka będzie decydował o selektywności wkładu. Nawoje tworzące wkład filtracyjny mogą być wykonane ze sznura z bawełny, z polipropylenu, często wkład filtracyjny tworzą włókna szklane, które świetnie sprawdzają się przy filtracji agresywnych cieczy chemicznych.
Jeśli zadaniem będzie filtracja cieczy np. do mycia butelek, filtracja rozpuszczalników organicznych, filtracja wody obiegowej, alkoholi lub glikolu etylenowego proponujemy piankowe, inaczej zwane spiekane wkłady filtracyjne do cieczy.
Wkłady filtracyjne piankowe tworzone są przez napylenie polipropylenowej nitki na szybko kręcący się rdzeń. Szybkość obrotu rdzenia i grubość napylanej nitki decyduje o selektywności wkładu. Taki piankowy wkład filtracyjne do cieczy jest stosowany również do ochrony membran, jako pierwszy stopień filtracji przed membranami, aby przedłużyć życie membran.
Alkohol, piwo, cukier inwertowany, woda mineralna – w filtracji tych cieczy najlepiej sprawdzi się harmonijkowy wkład filtracyjny.
Harmonijkowy wkład filtracyjny składa się z kilku warstw tkanin sprasowanych w harmonijkę i ułożonych promieniście wokół rdzenia. Często dla wzmocnienia odporności na różnicę ciśnień wkład filtracyjny jest dodatkowo umieszczany w zewnętrznej klatce wykonanej z tworzywa sztucznego.