Filtry Przemysłowe Polska

Filtracja olejów tłoczonych

filtr oleju tłoczonego

Jedną z metod pozyskiwania oleju z nasion roślin oleistych (rzepak, słonecznik, len i inne), jest tłoczenie nasion na przystosowanych do tego procesu prasach ślimakowych. Tłoczenie może być prowadzone na zimno, kiedy temperatura oleju wynosi około 35 st.C lub na gorąco przy temperaturze nie mniejszej niż 75 st. C. Po zmiażdżeniu ziaren w prasie pozyskujemy:

  • olej jako frakcję płynną
  • makuchy – zmiażdżone łuski ziaren, jako frakcję stałą zanieczyszczającą wytłoczony olej.

Ważnym etapem produkcyjnym jest usunięcie z wytłoczonego oleju makuchów i innych zanieczyszczeń stałych powstających w wyniku procesu tłoczenia.

Jedną z metod oczyszczania oleju po tłoczeniu jest filtracja. Filtrowanie oleju spożywczego dla mniejszych wartości wydajności procesu, do 500 kg oleju na dobę (dotyczy to głównie oleju zimnotłoczonego), proponujemy filtr workowy, jako pierwszy stopień filtracji oraz filtr świecowy jako drugi stopień filtracji. Filtr workowy wyposażony jest w worek filtracyjny o selektywności 1 mikrometra, a filtr świecowy wyposażony jest w świece filtracyjne również o porowatości: 1 mikrometr. Taki układ filtracyjny zapewnia uzyskanie klarownego oleju o zawartości cząsteczek stałych w filtrowanym oleju nieprzekraczającej 24mg/kg.

Dla większych ilości produkowanego oleju stosujemy płytowy filtr ciśnieniowy typu Versis, dawna nazwa Niagara, produkowany wcześniej pod nazwą amafilter, a obecnie przez Filtration Group Process Systems-amafilter-LFC Lochem. Sercem filtra jest zestaw płyt filtracyjnych, na których odbywa się filtracja. Powierzchnia filtracji, a co za tym idzie wydajność filtra, jest dobierana przez zastosowanie odpowiedniej ilości płyt filtracyjnych. Dodatkowo dla uzyskania jeszcze lepszej jakości filtrowanego oleju spożywczego, jako drugi stopień filtracji, prowadzona jest filtracja polerująca na filtrze workowym. Oferujemy szeroką gamę worków filtracyjnych marki Global. Powyżej przedstawiony układ filtracyjny umożliwia uzyskanie oleju najwyższej jakości.

Od kilku dziesięcioleci na całym świecie pracuje ponad 100 instalacji filtracyjnych produkcji Fitration Group Process Systems – amafilter- LFC Lochem do filtracji oleju spożywczego tłoczonego na zimno i filtracji oleju spożywczego tłoczonego na gorąco. W Polsce z tego rozwiązania korzysta ponad 30 klientów, w tym wszystkie największe zakłady produkujące olej spożywczy. Wszystkie te instalacje w Polsce były dostarczane i wdrażane przez inżynierów firmy Filtry Przemysłowe Polska. Doświadczenie i doradztwo techniczne inżynierów firmy Filtry Przemysłowe Polska pozwala na optymalny dobór urządzeń filtracyjnych dostosowanych indywidualnie do potrzeb klienta. Oferujemy również automatyzację pracy zainstalowanych filtrów.

Zalety zastosowania płytowego filtra ciśnieniowego typu Versis:

  • doskonała jakość oleju spożywczego po filtracji – olej jest czysty i klarowny
  • całkowicie zamknięty obieg filtracji oleju spożywczego, redukujący straty surowca

Sprawdzone systemy filtracyjne. Mogą być całkowicie zautomatyzowane. Najczęściej stosowane są do filtracji  na placku filtracyjnym. Doskonałe do filtracji olejów jadalnych, parafin, usuwania węgla aktywnego, filtracji żelatyny, solanki itp.

Filtry workowe są efektywne i tanie, także w eksploatacji. Szeroka gama oferowanych worków filtracyjnych pozwala na filtrację już od 0,5 mikrona. Filtry workowe najczęściej stosowane są jako prefiltry, bądź do filtracji zgrubnej. Przemyślana i prosta konstrukcja doskonale uszczelnia worek i ułatwia obsługę.