Filtry ręczne. Często stosowane jako prefiltracja, celem ochrony pomp. Szeroki zakres selektywności: 20-3500 mikronów. Kosz filtracyjny wykonany
z siatki, blachy perforowanej, elementów dyskowych, przegrody typu durawedge lub inne, z możliwością czyszczenia, nie wymaga korzystania
z wymiennych wkładów.
Filtry nie wymagające stałej obsługi. Rozwiązania kompaktowe i modułowe. Urządzenie odczyszczane przepływem wstecznym, wspomagane ssawką, szczotką lub innymi rozwiązaniami.
Stosowane przede wszystkim
do filtracji cieczy. Różne rodzaje: filtry skrobakowe, z nożem zbierającym zanieczyszczenia, filtry typu Bernouliego, z tłokiem do usuwania zgromadzonych zanieczyszczeń, filtry z obrotowym elementem szczelinowm, filtry z automatycznym płukaniem wstecznym.
Filtry workowe są efektywne i tanie, także w eksploatacji. Szeroka gama oferowanych worków filtracyjnych pozwala na filtrację już od 0,5 mikrona. Filtry workowe najczęściej stosowane są jako prefiltry, bądź do filtracji zgrubnej. Przemyślana i prosta konstrukcja doskonale uszczelnia worek i ułatwia obsługę.